هدر اصلی
اخبار > همه فیلم های جشنواره فجر 91


|
با آنكه چهار ماه زمان به سي و يكمين جشنواره فيلم فجر باقي مانده اما انگار صداي شليك آغاز ماراتن فيلم‌هاي جنجال‌آفرين به گوش مي‌رسد.

«روز رستاخيز» احمدرضا درويش، «چ» (ابراهيم حاتمي كيا)، «فرزند چهارم» (وحيد موسائيان)، استرداد (علي غفاري)، «احتمال معكوس» بهرام توكلي، «سلام/ خداحافظ» (پرويز شهبازي) و «رسوايي» (مسعود ده‌نمكي) از نام‌هايي هستند كه با اخبار رنگارنگ رسانـه‌اي در ميان شركت‌كننـدگان اين ماراتن نفسگير خودنمـايي مـي‌كنند.

به گزارش «جوان»، سي امين جشنواره فيلم فجر در حالي به كار خود پايان داد كه خيلي‌ها از سطح آثار حاضر در اين دوره از جشنواره راضي نبودند و داوران هم در بسياري از موارد هيچ كدام از كانديد‌ا‌ها را سزاوار دريافت سيمرغ بلورين ندانستند و به اعطاي لوح تقدير بسنده كردند. فجر امسال اما به همراه خود نام‌هاي بزرگي را دارد كه مي‌تواند نويد‌بخش جشنواره حداقل بهتر از سال گذشته باشد. 

حضور درويش پس از ۹ سال غيبت
يكي از شاخص‌ترين نام‌هايي كه در جشنواره فجر امسال به چشم مي‌خورد، «احمدرضا درويش» است كه با پروژه «روز رستاخيز»ش در فهرست گزينه‌هاي فجر امسال قرار گرفته است. نام درويش همواره با خاطره پروژه عظيم دوئل همراه است كه علاوه بر لقب پرهزينه‌ترين فيلم تاريخ سينماي ايران توانست سيمرغ بيست‌و‌دومين جشنواره فيلم فجر در سال ۸۲ را هم از آن خود كند. 

اواخر شهريور امسال «روز رستاخيز» پس از پشت سرگذاشتن بيش از چهار سال مراحل مختلف توليد به اتمام رسيد. اين فيلم از مقطع تاريخي مرگ معاويه تا شهادت امام حسين‌(ع) در روز عاشورا را روايت مي‌كند. جديدترين ساخته درويش پس از «دوئل» توسط طارق انوار تدوينگر نامزد اسكار در سال ۲۰۱۰ انجام شد و «استيفن واربك» برگزيده اسكار براي اين فيلم موسيقي ساخته و تمام مراحل فني آن در لندن انجام شده است. 

روز رستاخيز با بازيگراني مانند آرش آصفي، پوريا پورسرخ، حسن پورشيرازي، فرهاد قائميان، بابك حميديان و انوشيروان ارجمند، با توجه به موفقيت‌هاي پيشين كارگردانش، امسال پس از ۹سال غيبت سيمرغ‌هاي جشنواره فجر را نشانه گرفته است. 

حاتمي‌كيا با «چ» چه مي‌كند؟
از ديگر پديده‌هاي جشنواره امسال ابراهيم حاتمي كيا است كه با فيلم جنجالي «چ» كه فيلمبرداري‌اش ۱۸ تيرماه در اورامان كرمانشاه آغاز شد، در ميان گزينه‌هاي فتح سيمرغ‌ها قرار گرفته است. حاتمي كيا كه با فيلم‌هايي مانند «ديده‌بان»، «مهاجر»، «آژانس شيشه‌اي»، «از كرخه تا راين»، «به نام پدر» و «به رنگ ارغوان» بارها و بارها برنده سيمرغ‌هاي جشنواره فيلم فجر شده است، اين روزها در حال فيلمبرداري آخرين اثرش كه راوي داستان زندگي شهيدچمران است، مي‌باشد تا با حضور در اين دوره از جشنواره بتواند يكه‌تازي‌اش را ادامه دهد. 

«استرداد» يك فيلم اولي
علي غفاري سومين نامي است كه امسال با پروژه فاخر «استرداد» در حاشيه‌هاي خبري جشنواره فجر قرار گرفته است. استرداد راوي داستاني پس از جنگ جهاني دوم است، زماني كه انگليس و امريكا و شوروي به علت استفاده از راه آهن كشور ما بايد به ايران خسارت پرداخت مي‌كردند. حميد فرخ نژاد، فرهاد قائميان و پوريا پورسرخ از بازيگران اصلي اين فيلم هستند كه از اسفند ماه سال گذشته در لوكيشن‌هايي در شمال و كشور روسيه جلوي دوربين قرار گرفتند. فيلم با پايان فيلمبرداري، اين روزها در مراحل فني به سر مي‌برد تا بتواند با حضور در جشنواره اتفاق تازه‌اي را رقم بزند. 

«احتمال معكوس» بهرام توكلي
بهرام توكلي هم امسال پس از فيلم‌هاي موفقي مانند «اينجا بدون من» و «پرسه در مه» با فيلم جديدش «احتمال معكوس» از ديگر گزينه‌هاي مطرح در سي و يكمين جشنواره فيلم فجر است. آخرين ساخته توكلي داستان زوج جواني با بازي صابر ابر و ترانه عليدوستي را روايت مي‌كند كه در مدتي كوتاه لحظات زندگي گذشتشان را مرور مي‌كنند و اين مرور خاطرات، زندگي حالشان را تحت تأثير قرار مي‌دهد. فيلم اين روزها مراحل توليدش را پشت سر گذاشته است و در انتظار جشنواره فجر به سر مي‌برد. 

«رسوايي» فيلمي متفاوت از ده نمكي
از ديگر نام‌هاي جشنواره امسال مسعود ده نمكي است كه پس از سه گانه پرفروش اخراجي‌ها اين بار با ورود به ملودرام اجتماعي، فيلمي را در خصوص مشكلات اجتماعي دختران ساخته است و فيلم اين روزها در مرحله صداگذاري قرار دارد. تغيير ژانر ده نمكي در رسوايي اين پرسش را در ذهن‌ها ايجاد مي‌كند كه آيا فروش اخراجي‌ها در فيلم اجتماعي جدي ده نمكي با حضور ستاره‌هايي چون الناز شاكر دوست و اكبر عبدي هم تكرار خواهد شد؟ 

«آقاي الف» اولين فيلم ۳ بعدي ايراني
جشنواره فيلم فجر امسال البته با بدعتي نو در قالب فني هم روبه‌رو است و علي عطشاني با ساخت اولين فيلم سه بعدي ايراني در رؤياي جوايز جشنواره به سر مي‌برد. آقاي الف كه تمي طنز دارد، روزهاي پاياني مرد جواني با بازي پوريا پورسرخ را روايت مي‌كند كه بر‌عكس نمونه‌هاي مشابه مي‌خواهد از روزهاي پاياني زندگي‌اش لذت ببرد. البته از آنجا كه سيستم‌هاي پخش سينماهاي ما جز در دو سه مورد امكان پخش فيلم‌هاي سه بعدي را ندارد، اكران سه بعدي اين فيلم در جشنواره تنها در سينما آزادي و سالن برج ميلاد امكانپذير خواهد بود. 

«هيس دخترها فرياد نمي‌زنند» دغدغه‌هاي يك فيلمساز زن
پوران درخشنده هم پس از فيلم‌هايي مانند شمعي در باد، رؤياي خيس و خواب‌هاي دنباله‌دار كه به مشكلات جوانان، نوجوانان و كودكان پرداخته بود، اين بار با فيلم هيس دخترها فرياد نمي‌زنند، در انتظار جشنواره سال ۹۱ است. ساخته جديد درخشنده با بازي شهاب حسيني، مريلا زارعي، جمشيد هاشم‌پور و طناز طباطبايي به بررسي مسائل دختران جوان مي‌پردازد و ترس از آبرو را در اين دوره سني آسيب‌شناسي مي‌‌كند و اين روزها در مرحله صداگذاري به سر مي‌برد. 

«برلين ـ ۷» رامتين لوافي پور
فيلم سينمايي «برلين- ۷ » به كارگرداني رامتين لوافي‌پور كه از معدود پروژه‌هاي ايراني است كه كارهايش كاملاً در خارج انجام شده و حتي متريال و وسايل فيلم هم آلماني است، از ديگر گزينه‌هاي جشنواره امسال است. اين فيلم با بازي مصطفي زماني و مسعود رايگان و بازيگران آلماني خود، داستان زندگي چهار مهاجر ايراني در غربت را به تصوير مي‌كشد. 

«سلام، خداحافظ»
پرويز شهبازي كارگرداني كه با فيلم نفس عميقش در جشنواره فيلم فجر سال ۸۰ چشم‌هاي بسياري را به خود خيره كرده بود، امسال با «سلام، خداحافظ» در صف جشنواره قرار گرفته است تا شايد بتواند موفقيت نفس عميق را تكرار كند. 

«سلام، خداحافظ» داستان دختر جوان شهرستاني است كه براي ادامه تحصيل به تهران مي‌آيد و با دختري آشنا مي‌شود كه اين آشنايي سرآغاز به وجود آمدن شرايطي خاص براي او مي‌شود. 

ديگر گزينه‌هاي احتمالي حاضر در فجر ۹۱
از ديگر فيلم‌هايي كه از گزينه‌هاي احتمالي حضور در سي و يكمين جشنواره فجر هستند، مي‌توان به همه چيز براي فروش(امير ثقفي)، از تهران تا بهشت (ابوالفضل صفاري)، آقاي الف (علي عطشاني) و عمليات مهد كودك (فرزاد اژدري)، كلاس هنرپيشگي (عليرضا داودنژاد) تولد (محمدرضا ورزي)، گناهكاران (فرامرز قريبيان)، ۹:۲۰ دقيقه در بوشهر (محمد امين همداني)، ۵۷۸ روز انتظار (احمد عبدالهيان)، جا‌به‌جا (علي توكل‌نيا)، دامنه‌هاي سفيد(احسان عبدي پور)، غريبه (حميد بهمني)، هيچ كجا هيچ كس (ابراهيم شيباني)، عقاب صحرا (مهرداد خوشبخت)، خاكستر و برف (روح‌الله سهرابي) و مرواريد (سيروس حسن پور) اشاره كرد. بايد منتظر ماند و ديد كه جشنواره امسال با اين نام‌هاي بزرگ چگونه خواهد بود.

نسخه چاپي ارسال به دوست
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
آخرین اخبارپربیننده ترین اخبار